İzmir Efe Reklam

Bir çayımızı için :)

Çınar Mah 5003/1 Sok No:3A Çamdibi/Bornova / İZMİR

0 (232) 435 35 85

Bize ulaşın

reklam@izmirefereklam.com

7/24 İletişim

  • Tel :

    0 (232) 435 35 85

  • E-Posta :

    reklam@izmirefereklam.com

  • Adres :

    Çınar Mah 5003/1 Sok No:3A Çamdibi/Bornova / İZMİR

Işıklı Tabela (İçten Aydınlatmalı)


Bütün tabela işi ile uğraşanlar bilirler, ışıklı tabela imalatında pleksiglas veya bir değişik ismiyle mika tabelacıların en çok kullandığı malzemelerdendir. Hem dayanıklı, hem çok iyi ışık geçiren ürünlerdir, ışık geçirgenliğinin yanı sıra, almış olduğu ışığı zemine tümüyle yayabilen bir özelliğe sahiptir. Pleksiglas ilk zamanlar tüm ışıklı tabelalarda olmazsa olmazlardandı ancak sonraki dönemlerde polikarbon diye adlandırılan oluklu plastik malzemeler piyasaya girmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu malzemenin tercih edilmesindeki sebeplerin başında, metraj olarak uzun oluşu ilk sırayı almaktadır ikincisi ise, pleksiglas malzemeye göre oldukça ekonomik oluşudur.

Avrupa'da çatı kaplama ve tente sistemlerinde kullanılan bu malzemeler, Türkiye'de ışıklı tabela sistemlerinde yoğun bir şekilde kullanılmış ve halen kullanılmaktadır.
İyi bir tabelacı polikarbon tabela yapımından kaçınandır. Çünkü polikarbon levhalar olukludur ve bu oluklara zamanla toz zerrecikleri dolmaktadır. Ayrıca polikarbon levhalar, güneş ışınına karşı çok dayanıklı bir malzeme değildir dayanıklı olanları zaten ülkemize giriş yapmamaktadır. Bu yüzden bir zamanlar birçok tabelacı tercih etmiş olsa da, günümüzde eskisi kadar rağbet edilmeyen bir malzemedir.

Pleksiglas malzemelerin en büyüğü 1.25cm x 2.40cm gibi ebatlarda olurken, polikarbon levhalar 2.10cm x 600cm gibi bir uzunluğa ve genişliğe sahiptirler.
Pleksiglas malzemeler polikarbon levhalara göre çok daha dayanıklı ve kullanışlıdır. Bu malzemeler, dış hava şartlarında, yirmi yıla kadar kendisini muhafaza etmeyi başaracak sağlamlıkta ve kalitededir. Elbette ki bu malzemenin de iyilerinin yanında kötüleri mutlaka bulunmaktadır. Malzeme alacağınız zamanlar satın alacağınız markalar ve firmalar piyasada kendisini kanıtlamış firmalar olmalıdır.
Pleksiglas bir tabelacının ana malzemelerinden sayılır. Yapabileceği birçok tabelada ondan faydalanması mümkündür. Zeminde pleksiglas kullanarak üzerine kutu harfleri yine aynı malzemeden üreterek çok güzel ve gösterişli işler ortaya çıkarılabilir. Bu malzeme ile çalışmak ve değişik işler ortaya çıkarmak tamamen tabelacının ve tasarımcının hayal gücüne bağlıdır. Özellikle renkli logo çalışmalarının uygulanacağı tabelalarda pleksiglas malzeme tabelacılar için bulunmaz bir nimettir. Tüm renkler olmasa da birçok renkte üretimi yapılmakta ve tabela sektörünün hizmetine sunulmaktadır.

Standart ışıklı tabelalar hazır alüminyum kasalardan imal edilmektedir. Bunlar 7cm derinlikten 15cm derinliğe kadar bulunmaktadır. Boy olarak uzunlukları ise 600cm olarak standart bir şekilde tüm toptan tabela malzemesi satan işletmelerde bulunur. Düz olarak bulunabileceği gibi çeşitli desenlerde ve şekillerde bulunabilmektedir. Renkler genelde beyaz, siyah, kırmızı ve lacivert olarak piyasadan temin edilebilir.

İzmir'de tabela, ışıklı ışıksız tabela, kutu harf tabela, oyma tabela, totem, araç giydirme.